Що відбувається з мозком, коли ти онлайн?
Ти вже, мабуть, знаєш новину: Оксфордський словник обрав словом 2024 року brain rot, що в перекладі — «застій мозку». Термін означає погіршення психологічного стану людини внаслідок постійного онлайн-скролінгу та споживання контенту
Бо новини, меми і відео — усе це здається важливим, корисним чи розважальним, але насправді бездумне споживання такого «фастфуду» для мозку знижує його здатність концентруватися.
Тож якщо важко зосередитися, наприклад, на читанні навіть довгого допису або постійно і всюди хочеться «залипати» в телефоні, це можуть бути наслідки бездумного споживання контенту
Відтак радимо впровадити у свій день правила цифрової гігієни. Хороші новини: назовсім відмовлятися від гаджетів не доведеться, а лише скоригувати їхнє використання собі на користь. Поради, як це зробити, є у гайдах з цифрової гігієни — на платформі «Ти як?».
Дізнатися більше інформації про ментальне здоров’я можна на сторінках у соціальних мережах:
- Facebook – https://www.facebook.com/howareu.program
- Instagram – https://www.instagram.com/howareu_program
- YouTube – https://www.youtube.com/@howareu_program
- Twitter – https://twitter.com/howareuprogram
- Telegram – https://t.me/howareu_program
- TikTok – https://www.tiktok.com/@howareu_program
- Viber – https://invite.viber.com/?g2=AQAyHzQp6XJwmVCkkkXeWJVdLF8eAQa8Pzq3NYgcLWJGls3sN3tGibu5P%2BEH0rsb
Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?», створена за ініціативою першої леді Олени Зеленської, має на меті допомогти українцям усвідомити і визнати власний психічний стан. Дізнатися більше, як виявити стрес у себе чи близьких, як підтримати, контролювати і допомогти собі та іншим людям, можна за посиланням http://howareu.com.
З метою покращення психічного здоров’я працівників роботодавець запроваджує культуру піклування про психологічний добробут на робочому місці.
Ментальне здоров’я – це психологічний стан, при якому людина може реалізовувати свій потенціал, долати життєві стреси, продуктивно працювати та робити внесок у життя своєї громади. Турбота про ментальне здоров’я так само важлива, як і турбота про фізичний стан, а в період війни та післявоєнний час – це особливий фокус для жінок та чоловіків, що працюють.
Підприємствам України потрібна дієва політика й програма психосоціальної підтримки на робочому місці (далі – ПСП) для відповіді на виклики у воєнний та післявоєнний час. В перспективі вона має перерости в комплексну програму збереження ментального здоров’я на роботі.
Основні цілі програми ПСП:
- Визнати психосоціальні наслідки війни для людини і сфери праці;
- Сприяти запобіганню важким психічним і поведінковим розладам;
- Посилити позиції роботодавця та профспілки як лідерів, орієнтованих на добробут працівників;
- Сформувати психологічно безпечне середовище, де принцип конфіденційності й відсутність стигми та дискримінації має пріоритетне значення;
- Навчити працівників розпізнавати ознаки психологічних проблем для запобігання появі важких психічних і поведінкових наслідків;
- Навчити працівників методам управління стресом та навичкам психологічного відновлення;
- Запобігти емоційному та професійному вигоранню працівників;
- Навчити працівників навичок надання першої психологічної допомоги (далі – ППД);
- Надати працівникам доступ до зовнішніх ресурсів фахової психологічної допомоги;
- Стати більш відкритими до розмов про ментальне здоров’я та ініціатив щодо психосоціальної підтримки на робочому місці.
Розділ “Психосоціальна підтримка на роботі” порталу Державної служби України з питань праці містить інформаційні поради щодо запровадження та розбудови психосоціальної підтримки.
Методичні рекомендації щодо запровадження психосоціальної підтримки на робочому місці розміщені на сайті Міністерства економіки України за посиланням http://surl.li/xsbkrp призначені для використання роботодавцями під час розробки заходів щодо запровадження ПСП на рівні роботодавців і носять виключно інформаційний та рекомендаційний характер. Методичні рекомендації є орієнтиром для роботодавців під час прийняття рішення та реалізації програми ПСП працівників на робочих місцях.
У разі готовності підприємства до запровадження програми психосоціальної підтримки на робочому місці роботодавець може звернутися за консультацією та практичними порадами до Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці.